6

AquaNox

AquaNox

Z czym, dla fanów strzelanek, może się kojarzyć słowo Nox ? Chyba z niczym, gracze lubiący sobie postrzelać nie muszą wcale znać tytułów cRPG. A synonimem czego może być Aqua ? Niedługo okaże się, czy ten wyraz zapadnie graczom głęboko w pamięć, czy też nie będzie znaczył nic więcej od zwykłej mineralki.

NIE LEJ PAN WODY !

Nie mieliśmy w historii gier komputerowych zbyt wiele rozgrywanych pod wodą strzelanek. W mojej ulotnej pamięci pozostają tylko: Subcultures, Deep Fighter, Tiger Shark oraz Archimedean Dynasty. I to właśnie twórcy tej ostatniej pozycji, Fishtank Interactive, są odpowiedzialni za AquaNox.
W XXVII wieku stało się najgorsze. Niepohamowana żądza władzy doprowadziła świat do wojny nuklearnej. Ziemia nie była w stanie dłużej żywić ludzi. Ci, którzy przeżyli, rozpoczęli wszystko od nowa w nowym świecie. W świecie wody-Aqua. Jednak perspektywy rozwoju trafiają do kosza. Po nieudanym eksperymencie podwodne jaskinie zaczynają się burzyć. W nich, uwięzieni do tej pory bogowie-potwory, wracają do życia. Rozpoczyna się kolejny koszmar…
Tak po krótce wygląda fabuła sequela Archimedean Dynasty. A co będziemy robili w praktyce ? Głupie pytanie-strzelali, strzelali i jeszcze raz strzelali. Być może taka strategia jednak na niewiele się zda-twórcy obiecują nie tylko wysokie zużycie klawiatury (tudzież bardzo przydatnego joypada czy joysticka), ale też zużycie kory mózgowej. Nieprawdopodobne ?
W świecie Aqua walkę o władzę toczą rozmaite frakcje. Strzelanie więc do wszystkiego, co się jeszcze rusza, nie jest dobrym pomysłem. Nie ma nic gorszego niż zjednoczyć przeciwko sobie dawnych wrogów. Sam jestem ciekaw, czy zastosowane będzie tu rozwiązanie z GTA 2 (poprawa reputacji w jednym z gangów, powoduje spadek tego czynnika u konkurencji). Fishtank Interactive zapowiada też zadania bardziej pokojowe (np. handel). Sprytu i jasnego umysłu wymagać będzie pokonanie gigantycznych potworów-bogów. Zdaje się, że szykuje się (r)ewolucja.

KOLOROWE KREDKI LEPSZE OD GEFORCE`A ?

Podstawą wszystkich strzelanek była, jest i będzie, grafika. O tej z AquaNox można pisać długo i wychwalać engine gry pod niebiosa. Trailer prezentuje się po prostu świetnie! Pojazd płynie blisko dna, widzimy bąbelki powietrza, które nagle rozświetlają przedzierające się przez głębię oceanu promienie słoneczne. Dno jest pafalowane i zdaje się być jakby rozległym kraterem, nieskończenie długim pasem, nad którym widnieje błękit toni morskiej. Nagle pojawia się roślinność. Zielone wodorosty falują unoszone prądem morskim. Pojazd skręca. Pod wodą zapada noc, ale miasto ciągle żyje. Migające światełka na lądowiskach, warkoczące silniki łodzi podwodnych, ciągle dają o sobie znać. Mówią o ludziach, którzy uczynili ocean swoim domem. Ale czy mogą czuć się bezpiecznie? Kamera robi zbliżenie na maszynę, którą atakuje olbrzymia ośmiornica. Jej macki zbliżają się do pojazdu z wielką siłą. Silnik z ogromnym trudem przekręca na bok podwodny statek. W tej samej chwili cztery torpedy opuszczają luki i w złowieszczym pędzie lecą w stronę potwora. Dwie nie dotarły do celu, efektownie rozbijając się o skały. Ale para poprzednich dosięga przeciwnika. Ośmiornica zostaje wypchnięta do tyłu w samą porę. Maszyna o mały włos nie zderzyła się z potworem. Tak wygląda jeden dzień z życia Emeralda Dead Eye Flinta. Od dzisiaj także i twój.
Autorski silnik Krass Engine dostarczyć może naprawdę wiele emocji. I to identycznych z opisanymi powyżej. Napawa to optymizmem, jednak każdy kij ma dwa końce. Wymagania sprzętowe gry na pewno nie będą należały do najmniejszych. Twórcy-dyplomatycznie-podają tylko, że gra ma wyciągnąć siódme poty z GeForce III. Moim zdaniem należy podejść do tego wszystkiego ostrożnie. Nie tylko karta graficzna wpływa na jakość grafiki. Zamiast kupować bardzo drogi obecnie GeForce III, warto dodać np. trochę pamięci. A odnośnie kart graficznych-gdy ja kupowałem swojego GeForce`a, nie było jeszcze żadnej gry W PEŁNI pokazującej, na co stać Transform&Lightening.; Sądzę, że takich tytułów po roku (bo wtedy nabyłem GeForce 256) nie ma dużo.
Reasumując-jeśli szybki masz refleks i sprzęt niestary, odpal AquaNox, to ci odpadną gały. A przynajmniej odczekaj do premiery.

Inne nasze artykuły:

About the author: